Historie klubu

Vznik VSK Technika Brno je datován k roku 1963, kdy klub začal působit jako jedna z nástupnických organizací rozštěpené Slávie VŠ Brno. Prvním předsedou osamostatnělé VŠTJ Techniky Brno byl Prof. RNDr. Richard Vinařický, CSc.

V období před sametovou revolucí Technika sdružuje více než patnáct set členů v jedenácti oddílech. V této epoše klub vykazuje úspěchy zejména v basketbalu, volejbalu, ale také atletice. Od sedmdesátých let se záběr sportů provozovaných pod hlavičkou vysokoškolské tělovýchovné jednoty opět rozšiřuje a vzniká také oddíl ledního hokeje. Ten se později, v osmdesátých letech, stává stabilním účastníkem druhé národní hokejové ligy.

Od roku 1990 působí sportovní jednota pod současným názvem VSK Technika Brno (Vysokoškolský sportovní klub Technika Brno). Hokejisté prvního týmu po převratu nastupují zpravidla v krajském přeboru.


Rok 2004: Nový druholigový začátek

Podíváme-li se blíže na novodobou historii oddílu ledního hokeje VSK Technika Brno, musíme naši pozornost směřovat především na rok 2004. Tehdy totiž nastal zcela nový začátek. Vedení oddílu v čele s Janem Farkačem a Jiřím Šafářem odkoupilo druholigovou licenci od vyškovských Žraloků a pro sezónu 2004/05 bylo vysokoškolské mužstvo zařazeno do třetí nejvyšší soutěže. Už během podzimu 2004 brněnský celek, působící stejně jako Kometa v hale Rondo, překvapil snad celou sportovní veřejnost. Hráči se sovou na prsou dlouho drželi první místo ligové tabulky, přestože deklarované cíle byly poněkud skromnější. A-tým černobílých, na jehož střídačce stál PaedDr. Karel Franěk, jenž dovedl Pardubice na konci osmdesátých let k titulu mistrů republiky, nakonec do play-off nastoupil ze čtvrté příčky.

Výkonnostní pokles před koncem dlouhodobé části soutěže se jasně projevil také v prvním kole vyřazovacích bojů - v čtvrtfinálové sérii se Šternberkem. Ten po výsledcích 4:2, 2:5, 2:3 a 2:6 vystavil Technice stopku v poměru 1:3 na zápasy. Brněnský tým ještě před zahájením play-off kvůli těžké nemoci opustil trenér Franěk a na lavičku se musela dočasně postavit dvojice Čeněk Kundela - Emil Ludikovský. Možná i tato okolnost měla vliv na brzký konec Techniků. Radost všem příznivcům udělalo alespoň juniorské mužstvo, když vybojovalo účast v Lize juniorů.

Také v ročníku 2005/06 hrála Technika v druhé lize zcela zásadní roli. V letní přípravě první tým vedl kondiční specialista Jan Zachrla, Ph.D., který ale ještě před začátkem ligy podlehl vábení ruského Chimiku. Na uvolněnou trenérskou židli v Technice tak v srpnu usedl velezkušený Josef Sršeň. Jeho tým složený z velkých osobností si předváděl svou sílu již v přípravných utkáních, kde porazil několik prvoligových celků. Stejně dobře vstoupil také do regulérní soutěže, kde se mohl po dvou kolech pyšnit skórem 14:0. Postupně však začalo mužstvo mírně ztrácet elán a trenér Sršeň se musel potýkat i s nezanedbatelným odlivem nejlepších hráčů za lepším angažmá.

To vše vyvrcholilo jeho rezignací na začátku prosince 2005. Vedení oddílu tak muselo hledat v pořadí již třetího trenéra. Nelehký úděl koučovat nabitou Techniku převzal Leoš Zajíc a celek dotáhl na první místo po dlouhodobé části ligy. V play-off VSK postupně porazil Velkou Bíteš (3:1 na zápasy), Orlovou (3:0) a ve finále silné Blansko (3:1). Výhra ve východní skupině posunula vysokoškoláky do baráže o první ligu, jejíž první polovinu Brňané suverénně ovládli. Pak se ale začala projevovat únava a další negativní vlivy, kvůli kterým nakonec v baráži mužstvo skončilo na třetím (prvním nepostupovém) místě.Před sezónou 2006/07 se vedení klubu shodlo na tom, že cílem je znovu boj o nejvyšší mety. Odchody důležitých hráčů Davida, Buriana, Haluzy či Šebka do vyšší soutěže měly zmírnit nově příchozí posily tvořené převážně hráči z jiných týmů druhé ligy. Jenže ty se v úvodu soutěže příliš neosvědčily, a tak se trenér Leoš Zajíc v průběhu ligy rozhodl k radikálnímu řezu kádrem. Obměněná sestava znovu začala sbírat body a výsledkem celého snažení bylo druhé místo po základní části. Možná měl na hokejisty pozitivní vliv i "vánoční přesun" oddílu do zbrusu nové Hokejové haly dětí a mládeže, kde Technika konečně získala pravé domácí zázemí. Ve čtvrtfinále play-off Technika narazila na sedmý celek tabulky, HC Nový Jičín.

Tato série se nesla zcela v režii vysokoškoláků a po výsledcích 6:4, 6:4 a 9:3 si brněnský tým pojistil účast v dalších bojích. Semifinále vysokoškoláci odehráli proti důraznému Hodonínu, týmu s řadou posil z prvoligové Komety Brno. Zápasy s Drtiči před hledištěm zaplněným k prasknutí byly velmi vyrovnané. Série nakonec dopadla lépe pro Hodonínské, kteří ji vyhráli těsně 2:3 na zápasy (4:5 pp, 3:2 pp, 2:1 pp, 1:2, 5:6) a postoupili do finále, v němž se utkali o možnost účasti v první lize s vítězem základní části, Šumperkem. V něm byl úspěšnější celek ze severu Moravy.

Ročník 2007/08 začal v Technice hledáním nového trenéra. Dosavadního lodivoda Leoše Zajíce, který s ambiciózním mužstvem v předchozích dvou letech nedokázal postoupit do vyšší soutěže, nahradil bývalý kouč mládežnické reprezentace Jaroslav Beck. Ikonou týmu se stal z Rakouska přicházející gólman Pavel Nešťák. Beckovu koncepci, díky níž od počátku sezóny dostávali hodně prostoru mladí hráči, kteří svou dravostí mnohdy zastínili někdy až o generaci zkušenější borce v kádru soupeřů, značila novum v pojetí hráčských transferů VSK. Málo zkušených osobností, ale zato spousta tvrdých pracantů, tak se jevil výtvor Jaroslava Becka.

Vysokoškoláci se zpočátku bez větších problémů drželi v první čtyřce ligové tabulky. Na začátku prosince ovšem na tým přišla herní krize, která vyvrcholila vysokými prohrami s Novým Jičínem a Valašským Meziříčím. Před Vánocemi se vysokoškoláci znovu zvedli, aby v závěru dlouhodobé části opět je potkala opětovná stagnace. Zřetelná sinusoida výkonů byla navíc umocněna zraněním Pavla Nešťáka, do té doby nejlepšího hráče týmu. Do branky tak musel naskočit mladý Jaroslav Chvátal. Nakonec Technika skončila na pátém místě a play-off poprvé od svého druholigového vzkříšení začínala mimo domácí led.

Vyřazovací část jako by odehrál úplně jiný tým, než s jakým trenér pracoval na konci základní části. Technika bez ztráty kytičky přešla Blansko (3:0), Hodonín (3:0) a ve finále s Přerovem (3:1) ztratila jediný duel, a to až na samostatné nájezdy. Černobílí vyhráli druholigovou skupinu Východ a čekala je kvalifikace o druhou nejvyšší soutěž. V ní se brněnské mužstvo utkalo s Benátkami nad Jizerou a Chrudimí, přičemž o postup se Brňané prali až do posledního utkání. Nakonec to nestačilo, a sen o první lize se tak znovu rozplynul. Mimo již zmíněné je nutné podotknout, že klub v ročníku 2007/08 vytvořil kompletní mládežnickou základnu a nově vzniklí junioři VSK znovu vybojovali Ligu juniorů.Rovněž pro úvod následující sezóny, 2008/09, byly příznačné trenérské námluvy. Po Jaroslavu Beckovi, který náhle odešel do Přerova, A-tým absolvoval přípravu pod prozatimním vedením kondičních trenérů z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Na led vstoupilo mužstvo pod vedením Čeňka Kundely, jehož asistentem se stal manažer Richard Němec. Kádr se po předchozí veleúspěšné sezóně silně proměnil, v letní pauze odešlo deset hráčů a prvořadým úkolem pro management VSK bylo stabilizovat soupisku.

Dlouhodobá část ligy se z pohledu výsledků dala podobně jako hokejové klání rozdělit do tří symetrických period: V první třetině soutěže se černobílí spíše rozkoukávali, avšak následně zabrali a prostřední dějství, v němž se v krátkém sledu podařilo udržet pěti- a šestizápasovou sérii bez porážky, bylo více než povedené. Jenže vánoční svátky, které oddělovaly pomyslnou druhou třetinu sezóny od třetí, přinesly opětovnou změnu kurzu. V úvodních měsících kalendářního roku 2009 tým tápal, podepsalo se na něm i velké množství absencí.

Vše vyvrcholilo 23. února 2009, kdy byl po vysoké domácí prohře s Hodonínem hlavní trenér Kundela nahrazen Vlastimilem Odehnalem, jenž do té doby úspěšně působil u juniorů. Pod tvrdým koučem se Brňané částečně zvedli, avšak na zvrácení nepříznivého stavu už bylo příliš pozdě. I přes určité posílení před vyřazovací částí nedokázali borci se sovou na prsou přejít nevyzpytatelné předkolo play-off, stopku jim vystavil Šternberk. Technika tak poprvé ve své novodobé historii nepostoupila mezi osm nejlepších týmů skupiny Východ. Nadmíru dobře se naopak dařilo juniorům VSK, kteří skončili v Lize juniorů na sedmém místě.

Léto 2009 bylo ve znamení velkých změn: Nejprve po Jiřím Šafáři převzal oddíl ledního hokeje pětičlenný výbor v čele s Borisem Vágnerem, hned vzápětí byl A-tým vinou vnějších okolností nucen opustit brněnskou Hokejovou halu dětí a mládeže, a to předznamenalo totální rozpad hráčského kádru. Vysokoškoláci nakonec v ročníku 2009/10 našli azyl na zimním stadionu v Blansku, jenže sezónu už se zachránit nepodařilo. Z hlediska postavení v tabulce se jednalo o doposud nejméně úspěšný ročník Techniky.

A-tým, který byl složen až těsně před ostrým startem soutěže a s velmi limitovanými finančními možnostmi, se sice zpočátku držel v pásmu týmů soupeřících o play-off, avšak od přelomu roku, kdy bylo svazem vyhlášeno, že se z ligy nesestupuje, zcela zapomněl vítězit a mužstvo trenéra Vlastimila Odehnala nakonec obsadilo až předposlední příčku tabulky třetí nejvyšší soutěže. Redukována byla rovněž mládežnická základna, Technika mj. postrádala juniorskou kategorii.

Sedmá sezóna Techniky ve druhé lize (2010/11) znamenala další změny domácího prostředí. Nejprve se A-tým hned na jaře přesunul z Blanska do Rosic. Začátkem května hráči zahájili suchou přípravu pod vedením nového hlavního trenéra, kterým se stal někdejší mistr extraligy Roman Kaňkovský. V průběhu léta se do mužstva vrátily bývalé opory Zdeněk Mráz, Jan Habrovec nebo Pavel Strýček. Mimo to se podařilo udržet jádro předchozího kádru, když zůstali oba gólmani či útočníci Kamil Rajnoha, Vlastimil Odehnal a Karel Benýšek.

Třetí část budovaného kádru byla tvořena novými posilami, přičemž k této skupině lze zařadit veterány Miroslava Baruse a Petra Bělohlávka. V rekonstruovaném složení odehráli vysokoškoláci velmi dobře přípravné duely, v nichž podlehli pouze silnému Šumperku. Ten se mimochodem později vrátil do první ligy. Jenže úvod nového ročníku se už tolik nepovedl a do začátku listopadu 2010 se Technika pohybovala až na hraně sestupových příček. Vysvobození přišlo s ukončením rok a půl dlouhého období azylů.

Přesun zpět do brněnské Hokejové haly dětí a mládeže přinesl nový entuziasmus hokejistů, kteří začali sbírat body a přibližovat se play-off. Kvůli nešťastně nastavenému hernímu modelu však Technika od půli ledna neměla o co hrát: Na jedné straně disponovala jistotou záchrany, na straně druhé ztrácela na play-off zhruba patnáct bodů. V závěru sezóny proto dostali příležitost mladší hráči. I přes nízký věkový průměr černobílí dokázali ještě vylepšit své umístění a nakonec skončili na desátém místě tabulky východní skupiny druhé ligy.

 

 

Partneři

Anketa

Kdo, podle vás, postoupí do WSM ligy?
 
 
82%
 
 
10%
 
 
7%
 
96 hlasů
 

Tabulka

P Tým Tým Z S B
1. TEC Technika 4 16:13 8
2. JHR Jindř. Hradec 4 18:16 6
3. SOK Sokolov 4 12:17 4

Soupiska Zápasy Statistiky Tabulka Realizační tým Mládež

Copyright © 2012-2017 HC Technika Brno & eSports.cz, s.r.o.