Nepovedená třetí třetina znamená čtvrtou prohru v řadě

24.9.2016, Kryštof Severa, Tomáš Kopecký, foto: Tomáš Paulík

B R N O - Ve čtvrtém kole narazila brněnská Technika na favorizovaný celek Vsetína. Na ledě Valašského hokejového klubu držela krok až do třetí třetiny, kdy v rozmezí 133 vteřin třikrát inkasovala a znemožnila si tak šanci na zisk prvních bodů v sezóně.

4.kolo, sobota 24.9.2016, 17:30
VHK ROBE Vsetín - HC Technika Brno  4:0  (1:0, 0:0, 3:0)
Šurý – Mojžíš, Chrapak, Janáček, Hryciow, Žák, Kobylík, Stuchlík – Kucharczyk, Čuřík, Finsterle – Kajaba, Čech, Vávra – Pokorný, Shiafotdinov, Kolařík – Zúbek, Šilhavý, Daněk – Vítek.
Novák – Švejda, Kaluža, Odehnal, Štancl, Šidák, Kupčík, Sedlák, Vokurka – Brzobohatý, Bustin, Stehlík, Biolek, Buhaj, Civka, Čtvrtníček, Benýšek, Matov, Florek.
Branky a nahrávky: 15. Kucharczyk (Mojžíš, Finsterle), 45. Čuřík (Vávra), 48. Finsterle (Čech, Žák), 48. Finsterle (Čech). Rozhodčí: Fiedler – Bojda, Mikler. Vyloučení: 7:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: . Průběh utkání: 4:0.

Komentář k utkání

Vsetínští hokejisté nastoupili do druhého soutěžního utkání této sezóny proti Technice Brno v roli velkých favoritů a papírové předpoklady chtěli naplnit hned od úvodních minut. Valaši byli aktivnějším týmem, drželi puk na svých hokejkách a snažili se o brzké vstřelení první branky. Gólman Novák však dlouhou dobu držel svůj tým nad vodou a dařilo se mu likvidovat šance vsetínských útočníků. Ve čtvrté minutě zahrozil aktivní Kolařík, jenž obešel dva obránce soupeře a vyzkoušel pozornost gólmana hostů, o několik sekund později zakončoval z mezikruží, oba jeho pokusy však Novák zlikvidoval. V čase 5:15 se do útočného pásma probil Finsterle, který nabídl puk lépe postavenému Kucharczykovi, kotouč klouzal po brankové čáře, jenže hosté této šanci dokázali i s přispěním štěstí odolat. S další možností na změnu skóre přispěchal Vávra, Novák výborným zákrokem betonem zastavil jeho útočný výpad. Rozhodčí nechával hře volný průběh a poprvé vylučoval až ve dvanácté minutě, kdy se faulem loktem provinil Radim Kucharczyk. Ani v přesilovce však Brněnští pořádně nezahrozili. Tato situace naopak vlila krev do žil vsetínských hokejistů. V čase 14:21 vystřelil Mojžíš od modré čářy, Novák jeho dělovku vyrazil pouze před sebe a dorážející Radim Kucharczyk již neměl problém s doklepnutím kotouče do sítě za bezmocného gólmana hostů. Zbytek první periody strávili Valaši převážně v útočném pásmu, uklidňující gól však stále nepřicházel.

Ve druhé třetině Valaši ubrali z tempa a k solidním příležitostem se dostávaly také Sovy, kteří soupeře přestřílely a Šurý se musel v brance činit. První hrozbu přinesla ve 22. minutě dělovka Kaluži od modré čáry, puk jen o několik centimetrů minul horní tyč. Také obrana hostů se nevyvarovala chyb, po jedné z nich se do útočného výpadu hnal Šjafotdinov s Pokorným, situaci dva na jednoho vyřešil první jmenovaný střelou, jenže nepřekvapil pozorného Nováka. Další šanci měli Brněnští ve 27. minutě, kdy se po několika odrazech dostal k puku Buhaj, byl však otočený zády a Šurý jeho pokus zlikvidoval betonem. Hosté hrozili především díky nedůrazu a chybám vsetínských obránců, Benýšek se Čtvrtníčkem uháněli ve dvou sami na bránu, Žák musel v poslední chvíli zatáhnout za záchrannou brzdu v podobě faulu. Vsetínští si i nadále koledovali o vyrovnávací gól, blízko k němu měl opět Benýšek, který dorážel po střele od modré. V závěru třetiny domácí hokejisté znova přidali, pomohlo jim k tomu i vyloučení Stehllíka. V solidní střelecké pozici se objevil Vávra, jenže zakončení mu trvalo příliš dlouho a přemísťující se Novák stihl včas zasáhnout. Série šancí vyústila v další vyloučení a hosté museli hrát čtrnáct vteřin ve třech proti pěti. Dvojnásobné oslabení však ustáli a do kabin se šlo za stavu 1:0.

Valaši definitivně zlomili odpor soupeře až ve třetí periodě. Ještě před druhou uklidňující brankou však mohly Sovy srovnat. Odehnal našel v dobré střelecké pozici v mezikruží Stehlíka, jenže kapitán hostů těsně přestřelil svatyni domácích. Poté už přišla na řadu pětiminutovka, ve které úřadovala první formace Valachů. V čase 44:17 vyslal Vávra do úniku Jakuba Čuříka a nová akvizice v sestavě Valachů zamířila přesně nad lapačku. Zelenožlutí pokračovali v aktivní hře, z čehož pramenila třetí branka. Lukáš Finsterle vyvezl kotouč do útočného pásma, překvapivě vystřelil a jeho nahození propadlo Novákovi přes lapačku až do sítě. Gólman Brna při tomto gólu rozhodně neměl čisté svědomí, přestože během prvních dvou třetin držel svůj tým nad vodou. O dvacet sekund později udeřili Vsetínští znovu a opět u toho byl Lukáš Finsterle, který se prokličkoval mezi dvěma obránci a s přehledem zavěsil. Rázem byl rozdíl ve skóre už čtyřgólový a utkání bylo definitivně rozhodnuto. Valaši chtěli potěšit své fanoušky dalšími brankami, nakročeno k tomu měl Žák, který však chtěl místo střely celou situaci ještě vyšperkovat nahrávkou na Kucharczyka, vsetínský útočník měl však kotouč mezi nohama a nedokázal zakončit. V závěru mohl přidat ještě jednu branku Šjafotdinov, jenž tečoval nahození Kobylíka od modré čáry, kotouč orazítkoval horní tyč hostující branky. V poslední minutě mohl Šurého připravit o čisté konto Benýšek, jenže v ideální střelecké pozici mezi kruhy přestřelil.

Ohlasy trenérů

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Výsledek 4:0 je nakonec dobrý. Gól jsme nedostali, ale samozřejmě ten průběh byl mnohem složitější a těžší. První dvě třetiny nebyly podle našich představ. Odskakovaly nám puky, nedostali jsme se do takového tlaku, jaký jsme si představovali. Také jsme tam měli nějaká oslabení, která nám nepomohla. V těchto chvílích nás naštěstí svým velmi dobrým výkonem podržel Michal Šurý. Myslím, že poté, co jsme dali druhý gól, už jsme hru ovládli. Vyhráli jsme 4:0, za což jsme rádi. Z některých věcí se samozřejmě musíme poučit a věřím, že se budeme nadále zlepšovat.

Roman Kaňkovský (HC Technika Brno): Dvě třetiny jsme odehráli velice dobře. Rozhodlo to, že jsme nevyužili přesilovky. Ze začátku jsme měli čtyři přesilovky za sebou a nevyužili jsme je, to bylo ještě za stavu 0:1. Pak jsme se sice ubránili 3 na 5, ale i poté jsme za stavu 0:1 ještě měli přesilovku, kde jsme to mohli zvrátit. Vzápětí jsme však dostali druhý gól a zápas se sesypal. Ale po tom začátku, který v sezóně máme, jsme odehráli bojovné dvě třetiny a věřím, že kluci na to navážou a nám se podaří další zápas vyhrát.

Tip: postele